Informacje w sprawie uruchamiania Zielonego Przedszkola.
Drodzy Rodzice przedszkolaków z Zielonego Przedszkola.
Na wstępie informujemy, że 6 maja przedszkole nie będzie otwarte.
Mija już 6 tygodni od kiedy przedszkola zostały zamknięte z powodu panującej na całym świecie pandemii.
Izolacja w domach i nauczanie zdalne stały się dla nas nowym, wyjątkowo wymagającym doświadczeniem.
My, nauczyciele, tęsknimy za dziećmi. Brak nam dzieci w naszej placówce i wyczekujemy ich powrotu, śmiechu i rozgardiaszu, który codziennie nam towarzyszył.
Decyzja o możliwości otwarcia przedszkoli od dnia 6 maja, ogłoszona przez Pana Premiera Morawieckiego na konferencji prasowej w dniu 30 kwietnia, bardzo nas ucieszyła. Oczekiwaliśmy, że odpowiednie organy niezwłocznie przedstawią nam szczegółowe zasady, które umożliwią nam organizację pracy w sposób, który umożliwi nam zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i ich rodzinom, a także pracownikom naszego przedszkola.
Dziś brak jest niestety szczegółowych wytycznych. Te przedstawione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego są bardzo ogólne. Zalecenia, które nam przedstawiono nie gwarantują zorganizowania w sposób bezpieczny pracy naszej placówki.
Mając na uwadze, że część z Państwa będzie zobowiązana do powrotu do obowiązków zawodowych, chcielibyśmy przygotować rozpoczęcie naszej pracy w sposób maksymalnie bezpieczny.
Na początku musimy podkreślić, że jeśli w grupie znajdzie się choć jedno zakażone dziecko zarazić może się od niego cała grupa, nawet mimo zachowania wszelkich możliwych rygorów sanitarnych. Dzieci w czasie zajęć w przedszkolu będą się razem bawić, razem jeść, razem uczestniczyć w zajęciach. Trudno jest wymagać od małych dzieci przestrzegania reżimu sanitarnego. Rodzice muszą mieć świadomość ryzyka związanego z posłaniem dziecka do przedszkola.
Pamiętajmy, że zakażenie u dzieci chorobą przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Oznacza to, że nawet mimo odpowiedzialności Rodziców, którzy z pewnością nie zdecydowaliby się na świadome posłanie do przedszkola chorego dziecka oraz mimo wprowadzanych przez nas środków ostrożności, takich jak codzienny pomiar temperatury, nigdy nie będziemy mieli 100% gwarancji uniknięcia zakażenia.
Naszym zadaniem będzie minimalizacja zagrożenia oraz skali, w jakiej ewentualna choroba mogłaby rozprzestrzenić się w przedszkolu. Zależy nam na takiej organizacji pracy, że gdyby doszło do zakażenia, byłoby ono wyłącznie w obrębię jednej 10 osobowej grupy, a nie całej placówki.
Będzie to wymagało czasu. Trzeba przygotować przedszkole na nowe warunki, musimy wprowadzić zupełnie nowe zasady naszej działalności, przeszkolić pracowników.
W pierwszym etapie działania przedszkola będziemy w stanie przyjąć dwie grupy dzieci po 10 osób, czyli w sumie 20 dzieci. Będą to dzieci rodziców pracowników służby zdrowia, policji, straży pożarnej oraz pracujących w handlu i takie, których rodzice będą mogli udokumentować konieczność pobytu w przedszkolu zgodnie z wytycznymi rządowymi.
Dyrektor Jan Kopyciński
Musisz się zalogować aby móc komentować.